Aromaterapia: Vyberte si vôňu, ktorá vám uľaví

Kategórie
 
 
 
 
 

Vône v nás vyvolávajú rôzne pocity, dokážu nám pripomenúť dávno zabudnuté momenty, ľudí, ktorých sme dávno nevideli, naše detstvo či obľúbené chvíle. Aromaterapia nám môže pomôcť aj pri rôznych zdravotných problémoch alebo ak chceme navodiť správnu atmosféru doma, v práci či na mieste, kde vítame našich zákazníkov alebo hostí. Pozrime sa spolu na účinky jednotlivých vôní.

Levanduľa a levanduľový olej

Éterický olej z levandule zmierňuje napätie a uvoľňuje stres. Podobne ako eukalyptus pomáha prečisťovať a zvlhčovať vzduch, a preto je skvelým pomocníkom pri nachladnutí alebo chrípke. Poznajú ho aj tí, ktorí trpia migrénami, bolesťami hlavy alebo nespavosťou. Levanduľový olej prináša do miestnosti upokojenie a zároveň vonia „čisto“, ako keby si ste sa ponorili do čerstvej posteľnej bielizne.

Citrusové oleje

Citrónový olej môžete použiť aj ako netoxický čistič, ktorý vám upratovanie spríjemní. Citrón má fantastickú schopnosť nabiť nás energiou a skvelo pôsobí na dobrú náladu. Zabíja víry a baktérie a môžete ho pridať aj do svojho zvlhčovača vzduchu. Ak máte chuť na svetlejšie vlasy, alebo ich chcete zbaviť nánosu viacerých farbení, stačí si urobiť z citrónového oleja vlasový kúpeľ – ale veľmi opatrne, citrón na zosvetlenie vlasov skutočne funguje. Ak hľadáte energiu na ranné zobudenie a dobitie energie, siahnite po pomarančovom oleji.

Éterický olej listea cubeba

Má antidepresívne účinky, odstraňuje stres, únavu a navodzuje dobrú náladu, aktivuje myslenie a nabíja energiou. Svojimi účinkami sa skvele hodí do čakárni aj ordinácii, ktoré premení na príjemné miesto. Čakajúcich upokojí a uvoľní. Hodí sa aj vtedy, ak prežívate stresové obdobie, napríklad počas svadobných príprav, skúškového obdobia alebo v čase, keď je toho na vás jednoducho veľa.

Eukalyptový éterický olej

Eukalyptus má antiseptické účinky a pomáha najmä pri problémoch s dýchaním, virózach, migrénach a v období chrípkových epidémií je skvelým pomocníkom, ktorý prečistí a zvlhčí vzduch. Dokáže aj dezinfikovať, takže sa skvele hodí napríklad do preplnených priestorov, nemocníc či kancelárií. Napríklad, ak jeden tvrdohlavý kolega odmieta svoju nádchu či chrípku vyležať.

Bazalkový olej

Tento esenciálny olej sa vyrába z rastlinky Ocimum basilicum. Bazalkový olej je vhodný pre tých, ktorí sú vystavení veľkej psychickej záťaži a pociťujú príznaky syndrómu vyhorenia. Veľmi užitočný je aj pri rehabilitácii po odvykacej liečbe. Pohládza dušu, zvyšuje optimizmus, môže posilňovať nadobličky a obnoviť prirodzený rytmus spánku a aktivity.

Kombinácie olejov a dávkovanie

Vonné oleje môžete tiež kombinovať podľa nálady alebo poľa toho, aký problém potrebujete riešiť. Intenzitu si ale odsledujte. Obyčajne vám postačia dve až štyri kvapky do aroma difuzéra, aroma lampy alebo  môžete použiť aj klasickú vonnú misku na aromaterapiu. Kombináciou olejov navyše dosiahnete umocnenie konkrétneho účinku, ktorý hľadáte. Najmä vtedy, keď na ich rozptýlenie do ovzdušia použijete dizúfer. Či to je to už podporenie konkrétnej liečby alebo len navrátenie pohody a pokoja do vášho domova.

Všetky oleje a ich účinky si môžete vyskúšať aj u nás na ekomarket.sk.

                                                                      

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia